czwartek, 27 listopada 2014

RZYMSKI POKÓJ/ PAŁAC PAMIĘCI/ METODA HAKÓW PAMIĘCIOWYCH



To najprawdopodobniej najstarsza z mnemotechnik. Metoda ta polega na wytworzeniu skojarzeń, pomiędzy dobrze znanymi elementami (haki pamięciowe), a nowymi informacjami. Pozwala ona zapamiętywać długie listy, całe wykłady czy przemówienia. Przydatna jest w sytuacjach, gdy ważna jest kolejność i porządek. Metoda ta raczej nie pozwala na wyrywkowe przywoływanie w pamięci elementów z naszej listy.
Podczas zapamiętywania informacji za pomocą tej techniki należy przyswoić kilka zasad. Wszystko, co sobie wyobrażamy powinno być wyraźne. Istotne by była to akcja, odbywająca się pomiędzy elementem do zapamiętania a hakiem. Należy unikać tworzenia obrazów banalnych, statycznych i starać się by były one niezwykłe, odrealnione. Odtwarzanie treści zapamiętanych za pomocą techniki haków polega na przywołaniu w pamięci obrazów kolejnych haków. A skojarzenia pojawią się samoistnie.

Haki można rozmieścić:
    - We własnym mieszkaniu
    - W wymyślonym pałacu, wymarzonej willi na lazurowym wybrzeżu, etc.
    - Na własnym ciele
    - Wzdłuż znanej Ci drogi
    - Na dowolnym obiekcie, który ma wystarczająco dużą ilość charakterystycznych punktów.


Dla przykładu omówimy stosowanie tej metody we własnym mieszkaniu.
1) Wybierz w swoim domu/mieszkaniu kilka pokoi
2) W każdym z nich wybierz po 10-20 elementów, które są dla pokoju charakterystyczne (np. lampa, komputer, obraz na ścianie)
3) Kolejne pokoje i elementy (haki) wybieraj zawsze w jednym kierunku, np. zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dzięki temu, nie pomylisz nigdy kolejności informacji.
4) Zapisz te elementy lub/i narysuj i zapamiętaj.

Mamy do zapamiętania listę zakupów:  morele, makaron, galaretka, coca-cola, lody, kartofle, kawa, majeranek, + po drodze nadać list na poczcie.
Teraz kojarzymy każdy produkt z danym hakiem, np. widzę, jak z obrazu na ścianie wysypuje się tona moreli, które zamierzałam kupić jako pierwsze. Następnie z lampy po włączeniu wylatują ze świstem kluski – mój następny zakup. Gdy siadam na fotelu, zatapiam się w niego, bo zrobiony jest z galaretki. Podchodzę do śmietnika, a tam aż kipi od buzującej coca-coli. Gdy chcę się położyć do łóżka, zmarznięta wyskakuję bo łóżko jest zrobione z wielkiego lodu, a poduszka to śmietanka. Gdy siadam przy biurku, okazuje się, że jest zrobione z wielkiego kartofla! A monitor po włączeniu wyrzuca z siebie kubki z kawą, którą chciałam też kupić. Drukarka zamiast papieru, wciąga majeranek i drukuje z niego pełne opakowania tej przyprawy. Natomiast tablica korkowa to wielka koperta z tysiącem znaczków, bo miałam po drodze nadać list.



Kolejnym przykładem jest zapamiętywanie liczb, dzięki skojarzeniu ich z wcześniej utrwalonymi elementami, reprezentującymi kolejne z nich poprzez wykorzystanie techniki haków. Reprezentacje kolejnych liczb to haki, które mogą być tworzone w oparciu o najbardziej odpowiednie dla poszczególnych osób skojarzenia. Pierwsza przykładowa dziesiątka haków wygląda następująco:

1- ŚWIECA
2- ŁABĘDŹ
3- JABŁKO
4- KRZESŁO
5- DŹWIG
6- BARAN
7- KOSA
8- BAŁWAN
9- BALON
10- RYCERZ



Załóżmy, że chcemy zapamiętać nr kodu pocztowego: 26-843. Nie będziemy mieć problemu z zapamiętaniem tego numeru, jeśli tylko skojarzymy sobie w wyobraźni każdą cyfrę z odpowiednim hakiem. I tak, powinniśmy wyobrazić sobie np. łabędzia (2), którego na rogi bierze baran (6). Z oddali całą sytuację obserwuje bałwan (8), siedzący na krześle (4) i zajadający się jabłkiem (3).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz