odkryj swój potencjał!
W tym dziale poznasz podstawowe wiadomości, na temat swojego mózgu. Ograniczyłem je do minimum. Są to podstawy, które pomogą Ci zrozumieć, dlaczego szybka nauka jest możliwa. Dowiesz się, jakim potencjałem dysponujesz, nawet o tym nie wiedząc.
Zapewnie spotkałeś się z wynikami badań które wykazały, że przeciętny człowiek używa zaledwie do 10% swojego potencjału. Co gorsza, z badań Stanford University wynika, że to zaledwie 2%. Nawet jeśli optymistycznie przyjmiesz 10%, to i tak pozostałe 90% czeka aż je zaczniesz używać!
To tak, jakbyś się urodził ze spadkiem 100 milionów złotych. Jednak przez całe życie zużyłbyś zaledwie 10 milionów, a reszta by przepadła
Ogromna strata, prawda? Szybka nauka, to jeden ze sposobów, aby ten potencjał wykorzystania!
Mówi się, że takie osoby jak Albert Einstein czy Leonardo da Vinci byli geniuszami. Jednak ich mózgi niczym nie różniły się od innych. Co więcej, mózg Alberta był ważył 10 gram mniej, niż przeciętny mózg!
Co zdecydowało i ich genialności?
Otóż jedynie sposób używania mózgu. Oboje nieświadomie stosowali zasady kreatywnego myślenia, notowania i szybkiego uczenia się. Dzięki temu, osiągnęli geniusz. Ty też możesz to zrobić! Wystarczy poznać odpowiednie techniki szybkiej nauki – strategie geniuszów – i wprowadzić je w życie.
A teraz kilka informacji o mózgu.
Stanowi on zaledwie 2,5 procenta masy ciała, a zużywa 60% energii! W ciągu doby spala 120 g glukozy, czyli podstawowego paliwa naszych komórek. Co więcej, na mózg przypada 20% ogólnego zużycia tlenu, a 30% krwi w całym ciele, znajduje się w mózgu!
Woda stanowi około 80% mózgu, podobnie jak większości układu nerwowego. To dlatego tak ważne jest nawadnianie organizmu, czyli systematyczne dostarczanie czystej wody. Czarna herbata, kawa, napoje gazowane nie są przydatne. Substancje w nich zawarte powodują efekt odwrotny od zamierzonego – odwadniają organizm, i zakwaszają go. Pij czystą, niegazowaną wodę, aby zapewnić lepsze funkcjonowanie układu nerwowego. To podstawa szybkiej nauki!
Mózg zawiera około 1 biliona komórek nerwowych, które łączą się ze sobą tysiącami wypustek. Jeśli byś chciał napisać liczbę wszystkich kombinacji połączeń nerwowych, to była by to cyfra z 1 i 10,5 km zer! A połączenia nerwowe to sposób mózgu na zapamiętywanie informacji, czyli uczenie się.
Każdy szlak nerwowy jest jak ścieżka w lesie. Im częściej po niej chodzisz, tym staje się coraz łatwiejsza do pokonania. Zaczynasz od przedzierania się, potem idziesz coraz swobodniej, a na końcu możesz po niej nawet jeździć.
Ucząc się nowej umiejętności czy strategii (np. efektywnej nauki, techniki pamięciowej), tworzysz taką ścieżkę. Gdy używasz tej techniki w praktyce, udeptujesz ścieżkę. Z czasem stanie się drogą, która prowadzi Cię wprost do sukcesu w nauce!
Posiadasz trzy rodzaje świadomości. Nazwijmy je: świadomość, nadświadomość i podświadomość. Świadomość jest kapitanem statku, który rozkazuje, gdzie ma płynąć. To on pozornie dowodzi. Świadomość jest też odpowiedzialna za naukę nowych umiejętności. Gdy uczysz się czegoś nowego, najpierw opanowujesz to świadomie. W kolejnym etapie, przekazujesz strategię do podświadomości.
Podświadomość to cała załoga. Jest jej znacznie więcej, bo kapitan jest jeden, a załoga liczy tysiące jednostek. Gdybyś porównał umysł do góry lodowej, świadomość to niewielki ułamek, widoczny na powierzchni. Cała, ogromna reszta jest niewidoczna – ukryta przez wodę.
Dokładnie tak samo z podświadomością. Większość z nas, nawet nie zdaje sobie z niej sprawy. Ale to ona podejmuje 99% decyzji, reaguje na 99,9% bodźców które docierają do umysłu (a propos, czy jesteś teraz świadom temperatury, nacisku stóp na podłogę, ucisku ubrania na ciele, tętna, ciśnienia krwi, oddychania, i tysięcy informacji dookoła Ciebie?).
Podczas, gdy mózg przetwarza 400 miliardów danych, tylko 2 tysiące tych informacji trafia do świadomości. Pozostałe są przetwarzane podświadomie.
Podświadomość to także ogromna giga baza danych. Tam znajduje się zasób całej pamięcitrwałej. To istotna wiedza, która jest przydatna w nauce i odtwarzaniu informacji. Gdy nie jesteś w stanie współpracować z podświadomością – np. przez stres – nie możesz sobie przypomnieć niektórych informacji. Czy nie miałeś takiej sytuacji, np. podczas klasówki czyegzaminu?
Nadświadomość pozostawię nie omówioną. Jest to źródło inspiracji, wglądu, kreatywności. Wiele osób mówi o niej, że to Wyższe Ja, Anioł Stróż, Opiekun, Bóg. Kwestie duchowe pozostawiam otwarte.
Wyróżniamy cztery etapy nauki:
- Nieświadoma niekompetencja: gdy nie wiesz, że czegoś nie umiesz
- Świadoma niekompetencja: wiesz, że czegoś nie wiesz/nie umiesz
- Świadoma kompetencja: wykonujesz jakąś czynność, poświęcając jej świadomą uwagę
- Nieświadoma kompetencja: gdy wykonujesz jakąś czynność nieświadomie
Terminologię możesz sobie odpuścić. To co ważne do zapamiętania, to sposób w jaki się uczysz. Przykładowo, jest to jazda samochodem. Dziecko nie wie, że można prowadzić samochód (1 etap, czyli nie jest świadome, że czegoś nie umie). Gdy podrasta widzi, że mama lub tata prowadzą auto (2 etap, czyli jest świadome, że czegoś nie umie).
Gdy jest już nastolatkiem, idzie na kurs prawa jazdy i umie świadomie prowadzić auto (3 etap). Wtedy poświęca świadomą uwagę na prowadzenie samochodu: musi pamiętać o zmianie biegów, kierunkowskazach, lusterkach, sytuacji na drodze, trzymaniu się pasa ruchu, etc.
W czasie gdy zaczyna codziennie dojeżdżać samochodem do pracy, świadomy umysł przekazuje tą umiejętność do podświadomości. Wtedy prowadzi samochód nieświadomie a podczas tej czynności, może skierować świadomą uwagę na coś innego – np. rozmowę telefoniczną, obsługę GPS, czy pisanie SMSa – zerkając tylko na drogę.
Mózg podzielony jest na dwie półkule. To znowu bardzo ważna sprawa, dla szybkiej nauki. Lewa półkula jest odpowiedzialna za logikę, racjonalizację, analitykę, matematykę, werbalność, liniowość. To właśnie ta półkula, jest obecnie faworyzowana w oficjalnej edukacji i standardowej nauce.
Prawa półkula odpowiada za przestrzeń, ruch, obrazy, kolory, symbole, dźwięki, rytm, wizualizacje, twórczość, syntezę.
I tutaj dochodzimy do ciekawego zjawiska. Jeśli korzystasz tylko z jednej półkuli, osiągasz przeciętne rezultaty. Gdy połączysz obydwie półkule następuje zjawisko synergii. Polega ono na wzroście geometrycznym możliwości. 1+1 nie jest już 2, ale 11!
Czyli podsumowując, jeśli tak jak zwykły uczeń użyjesz tylko lewej półkuli do nauki, osiągniesz poziom 1. To nauka poprzez notatki liniowe, wkuwanie, etc.
Gdy połączysz obie półkule – a do tego właśnie służą techniki pamięciowe – osiągniesz poziom 11, 100, 1000
Tutaj osiągnięcia są niezwykłe.
Wspomniani wyżej geniusze tym się różnili, że umieli korzystać ze zjawiska synergii. Ich notatki były wzbogacone w symbole, obrazy, połączenia. Gdy rozwiązywali problemy, używali wizualizacji i technik kreatywnego myślenia.
Ty również możesz stać się geniuszem, jeżeli zaczniesz stosować te techniki i strategie szybkiej nauki!
Jeszcze jedna, ciekawa sprawa dotycząca funkcjonowania mózgu. Wytwarza on 4 rodzaje fal mózgowych, które możesz sprawdzić za pomocą EEG. Alfa, beta, hetta i delta. Fale betadominują w ciągu dziennej aktywności i odbioru zewnętrznych informacji. Na przykład w tym momencie, gdy to czytasz.
Fale alfa dominują w momencie budzenia się, zasypiania, medytacji, hipnozy. W tym stanie mamy do czynienia ze zjawiskiem przyśpieszonego uczenia się. Jest to główny zakres fal, w którym przebywają małe dzieci – do roku ok. 14. To jedna z podstawowych przyczyn, dlaczego dzieci tak szybko się uczą!
Powstały nawet specjalne systemy nauki i urządzenia, pomagające do wywołania tych fal. Można nauczyć się wywoływania fal alfa, poprzez specjalne ćwiczenia oraz słuchanie odpowiedniej muzyki. O tym dowiesz się w innych rozdziałach tej strony.
Fale teta są charakterystyczne dla snu, a delta dla głębokiego snu. Nie są tak skuteczne w nauce, więc nie będę ich tu omawiał.
Mam dobrą wiadomość!
Dobrnęliśmy do końca tego wykładu. Jeśli jesteś jeszcze ze mną, to należą Ci się gratulacje! Tylko niewielki procent ludzi zna te tajemnice umysłu, a jeszcze mniejszy umie z nich korzystać.
Postanowiłem Ci je przedstawić, abyś w pełni się przekonał, że jesteś potencjalnym geniuszem. Możesz nauczyć się wszystkiego. Jeśli jedna osoba potrafi coś zrobić, Ty też możesz to zrobić! Pamiętaj o tym!
Szybka nauka a umysł: Jak wykorzystać tą wiedzę w praktyce?
- Jeśli planujesz naukę, zadbaj o mózg. Zrobisz to, poprzez dostarczenie mu dużej ilości czystej, mineralnej wody nie–gazowanej.
- Mózg przyswaja wiedzę poprzez skojarzenia. To połączenia nerwowe decydują o Twojej wiedzy. Dlatego podstawą technik pamięciowych, będą zawsze skojarzenia. Pamiętaj o tym.
- Praktyka czyni mistrza. Jeśli uczysz się nowej strategii nauki, praktykuj! W ten sposób przekazujesz nową umiejętność do podświadomości. To, co początkowo wydaje się trudne, a nawet niemożliwe do opanowania, staje się banalnie proste.
Dlaczego? Bo podświadomość potrafi w jednym momencie przetwarzać tysiące informacji, zarządzać wszystkimi mięśniami na raz, reagować na miliony bodźców. - Korzystaj ze zjawiska synergii. Ucząc się, znacznie szybciej opanujesz materiał, gdy skorzystasz z obu półkul. Do tego służą techniki pamięciowe, praca z wyobraźnią imapy myśli.
Opanuj te umiejętności do perfekcji, a w mig nauczysz się każdego nowego materiału, czym zadziwisz siebie, nauczycieli, rodziców i znajomych. Gratis będziesz miećmnóstwo wolnego czasu w okresie, gdy inni będą zakuwać do klasówek czy egzaminów! Ja właśnie tak miałem i jedyne czego żałowałem, to tego, że mogłem wcześniej się tego nauczyć! Nie powtarzaj mojego błędu... - Naucz się wykorzystywać fale alfa do nauki. Możesz to zrobić poprzez: naukę hipnozy, medytacji, Metodę Slivy, czy słuchanie muzyki barokowej oraz specjalnychutworów do szybkiej nauki, z wbudowanymi dudnieniami różnicowymi (ponownie tą nomenklaturę pomiń, wytłumaczę Ci ją w innym momencie).
- Aby w pełni wykorzystywać podświadomość, naucz się pracy z celami (OsiaganieCelow.pl), technik relaksacyjnych i tworzenia map myśli (Mapy–Mysli.com). Podane wyżej strony internetowe pomogą Ci w tym. Są tam darmowe kursy, które przeprowadzą Cię prze proces nauki.
- Napisz na kartce, co możesz zacząć robić od dzisiaj, aby szybciej i efektywniej się uczyć?
- Napisz na czystej kartce następującą deklarację:
Ja, .............................. [imie i nazwisko] postanawiam, że od dzisiaj
będę dążył do pełnego wykorzystania mojego osobistego potencjału, jakim dysponuję.
Zamiast zamęczania swojego umysłu nudną nauką, zacznę traktować ją jako zabawę.
Nauczę się technik pamięciowych aby szybciej i efektywniej przyswajać informację.
Techniki te opanuję do dnia .......... .
Wiem, że dzięki temu osiągnę w życiu ogromny sukces, bo szybka nauka
to podstawowa umiejętność każdego człowieka sukcesu.
–––––––––––––––––
Podpis własnoręczny
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz